Dialogu 14

Besnik Bislimi

Bislimi: Dialogu po përballet me refuzimet e shpeshta të Serbisë

Arbëri 22 maj 2024 18:50

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka përsëritur se Kosova mbetet palë konstruktive në dialog, por se procesi po has në vështirësi për...

bislimi lajcak petkovic bruksel dialogu kosove - serbi

Lajçak: Do të thërras takim për dinarin nëse palët tregojnë gatishmëri për marrëveshje

Arbëri 19 maj 2024 23:11

Emisari i Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, ka thënë se është i gatshëm të organizojë një takim tjetër mes kryenegociatorëve të...

Gabriel Escobar

Escobar: Duhej të insistonim më shumë për zbatimin e Asociacionit

Arbëri 17 maj 2024 09:17

Emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se ndërkombëtarët duhet të kishin insistuar...

Shkodran Ramadani

Ramadani: Jetësimi i Asociacionit pa benefite është katastrofë për Kosovën

Arbëri 15 maj 2024 23:30

Shkodran Ramadani, analist, ka thënë se çështja e dinarit sado problematike që është për veriun, është më pak e rëndësishme...

bislimi lajcak petkovic bruksel dialogu kosove - serbi

Bislimi e cilëson të dështuar takimin në Bruksel

Arbëri 15 maj 2024 08:19

Kryenegociatori i Kosovës, Besnik Bislimi, e ka cilësuar si të dështuar takimin në Bruksel për dinarin. Ai ka thënë se...

Dialogu Kosovë-Serbi

BE-ja u bën thirrje palëve për fleksibilitet sa i përket dinarit

Arbëri 13 maj 2024 19:05

Plani Transitor i Bankës Qendrore të Kosovës për dinarin ka skaduar të hënën.E takimi me kryenegociatorët Besnik Bislimi e Petar...

bislimi lajcak petkovic bruksel dialogu kosove - serbi

Përfundon plani transitor i BQK-së, këtë javë “takimi i fundit” për dinarin

Arbëri 12 maj 2024 19:02

Plani 10-pikësh i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) për zbatimin e Rregullores për Operacione me Para të Gatshme ka skaduar...

Ndertesa e Keshillit te Evropes

Priten pasoja në dialog nga mosanëtarësimi eventual i Kosovës në KiE

Arbëri 9 maj 2024 19:12

Paqartësitë për të ardhmen e dialogut Kosovë-Serbi do të thellohen edhe më tej me kushtëzimin që i është bërë Kosovës...

O'Brien, Escobar, Lajçak

O’Brien, Escobar e Lajçak koordinojnë strategjitë për Kosovën e Serbinë

Arbëri 8 maj 2024 23:42

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropë dhe Euroazi, James O’Brien, me të dërguarin e SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar,...

bislimi lajcak petkovic bruksel dialogu kosove - serbi

Kërkesa e pushtetit për ndryshim të formatit të dialogut, vlerësohet e pamundur

Arbëri 5 maj 2024 19:05

Riformatim të dialogut Kosovë-Serbi kanë kërkuar nga partia në pushtet. Arbër Rexhaj, deputet i Vetëvendosjes, është shprehur pesimist sa i...

Arber Rexhaj

Rexhaj: Dialogu duhet të rimodelohet

Arbëri 5 maj 2024 09:10

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, ka thënë se dialogu Kosovë-Serbi duhet të rimodelohet.Në një deklaratë për “Ekonomia Online”, Rexhaj...

Peter Stano

Stano: Nuk e ka fajin BE-ja për dështimin e Kosovës dhe Serbisë në dialog

LAJMET E MBRËMJES 29 prill 2024 19:05

Pothuajse në fund të mandatit të tij si zëdhënës i ndërmjetësit të emisarit të BE-së Miroslav Lajçak, Peter Stano ka...

Takimi në Bruksel

Lajçak: Takimi në Bruksel u mbyll me propozim për kompromis

Arbëri 25 prill 2024 21:14

Ndërmjetësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se do t’i presë palët në një takim të...

Edita Tahiri

Çka fitoi Kosova me fusnotën dhe pse nuk do të hiqet, sipas Tahirit

Arbëri 9 prill 2024 20:25

Përfaqësimi i Kosovës me fusnotë në forumet dhe nismat rajonale do të vazhdojë derisa vendi vazhdon të mos njihet nga...