Bashkimi Evropian 64

Foto: Epa-Efa

SHBA-ja, BE-ja e Britania i përgjigjen Dodikut, thonë se ndarja e Bosnjës s’është e mundur

Rajon 24 maj 2024 21:03

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar kanë reaguar ashpër të premten ndaj njoftimit të autoriteteve...

Korrespondenti i KOHËS në Bruksel, Augustin Palokaj

Palokaj: S’pritet të ketë lëvizje të shpejta për arritje të marrëveshjes për dinarin

Arbëri 23 maj 2024 17:26

Korrespondenti i KOHËS në Bruksel, Augustin Palokaj, ka thënë se nuk pret lëvizje të shpejtë të palëve në procesin e...

Tomas Szunyog

Szunyog: Anëtarësimi i Kosovës në KiE nuk varet nga BE-ja

Arbëri 23 maj 2024 14:58

Ambasadori i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovw, Tomas Szunyog, ka deklaruar se çështja e anëtarësimit në Këshillin e Evropës...

Vjosa Osmani me Tomas Szunyogun

Osmani në takim me Szunyogun diskuton për nevojën e heqjes së masave ndaj Kosovës

Arbëri 21 maj 2024 23:42

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar të martën me shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog...

Zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu

Kryeziu-BE-së: Asociacioni s’është ombrellë për legalizim të strukturave paralele

Arbëri 21 maj 2024 21:02

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka reaguar për deklaratën e Bashkimit Evropian lidhur me operacionet e së hënës...

Zedhenesi i BE-se, Peter Stano

BE: Kosova po nxit tensione dhe po injoron koordinimin me aleatët

LAJMET E MBRËMJES 21 maj 2024 19:09

Bashkimi Evropian (BE) ka reaguar ashpër të martën ndaj operacionit të Policisë së Kosovës ndaj ndërtesave të Bankës Postare Kursimore...

Aksioni ne veri ne mbyllje te Bankes Postare Kursimore - Mitrovice e Veriut

Kosova fajësohet për aksionet “që pengojnë dialogun”

Arbëri 21 maj 2024 19:05

Veprim të pakoordinuar që përshkallëzon edhe më tej tensionet në veriun e populluar kryesisht me serbë, e ka kualifikuar Departamenti...

Avokati Valdet Hoxha

Hoxha: Reagimi i ashpër i BE-së do t’i detyrojë institucionet të kthehen disa hapa prapa

Arbëri 21 maj 2024 17:59

Avokati Valdet Hoxha ka thënë se reagimi i ashpër i Bashkimit Evropian do t’i detyrojë institucionet e vendit që të...

Media ruse

Bashkimi Evropian ndalon katër media ruse

Botë 17 maj 2024 21:26

Bashkimi Evropian tha të premten se pezulloi të drejtën e funksionimit për katër media të lidhura me Rusinë, në bllokun...

Karikatura e ditës

Barrierat e Asociacionit

Arbëri 17 maj 2024 19:08

Kushtëzimi i anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës (KiE) me çështje nga dialogu i Brukseli konsiderohet të jetë në...

Sony Music

"Sony Music" kundër përdorimit të paautorizuar të këngëve të artistëve të saj nga inteligjenca artificiale

Showbiz 17 maj 2024 17:38

Kompania e madhe e muzikës, “Sony Music”, pjesë e të cilës janë artistet e mirënjohura si Adele e Beyonce, u...

Profesori i diplomacisë, Valon Murtezaj

Murtezaj: Mosanëtarësimi i Kosovës në KiE, dështim edhe i BE-së

Arbëri 16 maj 2024 23:25

Profesori i diplomacisë, Valon Murtezaj ka thënë se letra e Ministrisë së Punëve të Jashtme drejtuar Këshillit të Evropës ku...

Peter Stano

BE-ja: Drafti i Lajçakut ka mbështetjen e vendeve anëtare, paralajmërimet e Kosovës të paqarta

Arbëri 16 maj 2024 20:39

Bashkimi Evropian nuk ka sa duhet njohuri për përmbajtjen e mundur të draftit që ka paralajmëruar se do ta bëjë...

samiti rajonal Mali i Zi

“Secili duhet të bëjë pjesën e vet të punës”, mesazhi nga samiti i liderëve rajonalë dhe të BE-së

Arbëri 16 maj 2024 10:36

(E përditësuar 13:50) - Plani i Rritjes për vendet e Ballkanit Perëndimor paraqet një sinjal të qartë të përkushtimit të...

Dialogu Kosove-Serbi

BE: Palët s’janë të gatshme të bëjnë kompromis për të arritur marrëveshje

Arbëri 15 maj 2024 18:44

Bashkimi Evropian ka thënë se Kosova e Serbia s’kanë gatishmëri për të bërë kompromise për të arritur dakordim për çështjen...

Kreshnik Ahmeti

Ahmeti: Këshilli i Evropës po shfrytëzohet si levë presioni mbi Kosovën

Arbëri 14 maj 2024 19:29

Zëvendësministri i Ministrisë së Jashtme, Kreshnik Ahmeti, ka thënë se disa shtete po e përdorin Këshillin e Evropës si levë...

Perkujtime te varret e te vrareve ne gjenocidin e Srebrenices

BE-ja paralajmëron Serbinë: Kushdo që vë në dyshim gjenocidin e Srebrenicës s’ka vend në Evropë

Rajon 14 maj 2024 15:16

Zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri, Peter Stano, në konferencë për media ka thënë se Bashkimi Evropian...

Peter Stano - zedhenes i BE-se

BE-ja reagon pasi Porfirijes s’iu lejua vizita në Kosovë: Shkelje e marrëveshjes së vitit 2014

Arbëri 14 maj 2024 13:52

Bashkimi Evropian ka reaguar pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për të mos ia lejuar vizitën në Kosovë patriarkut të...

Komisionari i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi

Varhelyi: Serbia të harmonizojë politikën e saj me të BE-së, anëtarësimi i mundshëm brenda pesë vjetëve

Rajon 13 maj 2024 21:56

Komisionari i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi ka thënë të hënën në Beograd se Serbia, si vend...

bislimi lajcak petkovic bruksel dialogu kosove - serbi

BE-ja thërret takim mes Kosovës dhe Serbisë të mërkurën në Bruksel

Arbëri 13 maj 2024 12:35

Bashkimi Evropian ka ftuar Kosovën dhe Serbinë në takim të mërkurën në Bruksel.Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, ka bërë të...