Sport

“Blick” ua rrëfen zviceranëve historinë e Adem Jasharit pas fanellës së Xhakës

 

Pas fitores spektakolare kundër Serbisë të premten në Kupën e Botës në futboll, fanella që barti superylli shqiptar i Zvicrës, Granit Xhaka, qe ajo që nxiti reagimin e mediumeve e opinionit në Serbi. Ai bartte fanellën e bashkëlojtarit te Zvicra, Ardon Jashari, por që për serbët mbiemri Jashari ishte provokim. Tensionet e ngritura kanë bërë që mediumi i madh zviceran “Blick” t’ua rrëfejë lexuesve të vet historinë prapa mbiemrit Jashari.

Zvicra fitoi 3:2 në një ndeshje që nuk është vetëm sportive. Përballja e së premtes ishte e dyta mes Zvicrës dhe Serbisë, në kohën kur te Zvicra luajnë shqiptarët e Kosovës. Në ndeshjen e shkuar, në Botërorin para katër vjetëve, ishin pikërisht Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri që patën eliminuar Serbinë. Festa me shqiponjë pati nxitur tensione e debate të gjata. Me tensione u përcoll edhe ndeshja në Katar. Sërish Zvicra eliminoi Serbinë, e shqiptarët qenë më të dalluarit në fushë. Shaqiri realizoi një gol, e Xhaka dominoi mesfushën plotësisht dhe u zgjodh lojtari i ndeshjes.