Kujtimi për yjtë që bashkuan vendin e trazuar

Kujtimi për yjtë që bashkuan vendin e trazuar

31 July 2017 10:16

Në mbrëmjen e 29 korrikut të vitit 2007, në rrugët e Baghdadit në Irak, dëgjoheshin të shtënat e armëve.

Jo diçka e pazakontë, të shtënat e armëve zakonisht sinjalizonin manifestimin e radhës të dhunës sektare që ka ngulfatur vendin që nga futja e SHBA-së dhe forcave aleate në vend në vitin 2003, shkruan CNN, transmeton “Koha Ditore”.

Por, në këtë mbrëmje të caktuar mijëra veta mbushën rrugët, vallëzonin dhe valonin flamujt, ndërsa dëgjoheshin boritë e veturave.

Të shtënat e armëve kësaj radhe ishin një shenjë e festës, pasi irakianët festonin me armë për të përshëndetur një grup të pazakontë të heronjve të futbollit.

Duke mposhtur Arabinë Saudite me shifrat 1:0 në finale të Kupës së Azisë në Jakarta të Indonezisë, përfaqësuesja e Irakut kishte befasuar të gjithë duke fituar për herë të parë titullin më prestigjioz të Azisë në futboll.

Me këtë, për një periudhë sado të shkurtër bashkoi një vend që po shkatërrohej... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme