Sport

Lionel Messi do të kthehet në Barcelonë në korrik të vitit 2023

 

Lionel Messi do të kthehet në Barcelonë verën e ardhshme. Ai ka bërë “paqe” me presidentin e klubit pas largimit dramatik dy vjet më parë. Shtatë herë fituesi i “Topit të Artë” iu bashkua Paris Saint-Germainit pasi Barça lëshoi një deklaratë duke thënë se Messi do të largohej për shkak të kufizimeve financiare të vendosura mbi klubin nga La Liga. Megjithatë, Messi – i cili iu bashkua PSG-së në vitin 2021 - thuhet se do të kthehet në Barcelonë kur kontrata e tij me klubin nga kryeqyteti francez të përfundojë verën e ardhshme.

Sipas gazetares argjentinase Veronica Brunati, Messi do të kthehet në Barcelonë më 1 korrik 2023 pas vetëm dy vjetësh në Paris Saint-Germain. Besohet se Messi do të kthehet në klub pasi “ka bërë paqe” me presidentin e Barcelonës, Joan Laporta, i cili ishte në qendër të polemikave dy vjet më parë. Messi u bë lojtar i lirë në verën e vitit 2021 pasi i skadoi kontrata me Barçën. Megjithatë ai ishte i vendosur të ri-nënshkruante me klubin pas bisedimeve pozitive fillestare midis të gjitha palëve. Mirëpo, Barça lëshoi një deklaratë bombë duke konfirmuar se Messi do të largohej për shkak të pengesave ekonomike dhe strukturore të rregulloreve të La Ligas spanjolle.