Sport

Maxhuni optimist para një të tetës së finales

 

Basketbollisti kosovar i Finlandës, Edon Maxhuni, vazhdon të intervistohet nga mediat serbe që po e përcjellin nga afër Eurobasketin. Finlanda ishte në grup me Serbinë dhe gjatë qëndrimit në Pragë gazetarët serbë kanë intervistuar disa herë Maxhunin, njërin prej më të mirëve te Finlanda.

Eurobasketi tani bartet në Berlin, ku zhvillohet faza nokaut. Finlanda fazën grupore e përfundoi në pozitën e dytë me tri fitore e dy humbje, bilanc të cilin e kishte edhe Polonia në vendin e tretë. Grupin D e ka fituar Serbia, që ishte bindëse në të gjitha pesë ndeshjet dhe tashmë llogaritet prej favoriteve për triumf në Evropianin e basketbollit. Prej grupit D në një të tetën e finales ka kaluar edhe Çekia.