Sport

Si u detyrua Abramovichi ta shesë Chelsean?

 

Duke qëndruar pranë barit në një suitë të vogël mikpritjeje në stadiumin “Stamford Bridge” ishte një figurë që nuk ishte parë në stadium për tre vjet: Roman Abramovich.

Nëntorin e kaluar pronari i Chelseat u kthye në Londër në klubin e tij në Premier League për të pritur presidentin e Izraelit. Nuk kishte asnjë rrethim të qartë të sigurisë rreth miliarderit rus dhe pak bujë, thjesht vetëm bashkëpunëtorë të ngushtë dhe drejtori i Chelseat, Euguene Tenenbaum. Pasi bëri një bisedë të vogël me të ftuarit dhe pozoi për foto me presidentin Isaac Herzog përpara fushës, festa u zhvendos në një ngjarje çaji pasdite për rreth 50 persona. Abramovich u shoqërua me fjalime që lavdëronin punën e tij përmes Chelseat për fushatën kundër antisemitizmit. Dukej si rifutja graduale e Abramovichit në një rol të profilit më të lartë rreth Chelseat përsëri, i lidhur me aktivizmin e tij social.