Sport

Holanda mposht Portugalinë dhe avancon në raundin kryesor

 

Holanda ka shënuar fitore të vështirë ndaj Portugalisë dhe ka avancuar në raundin kryesor të Kampionatit Evropian të hendbollit. Portugalisë i është dashur fitore me dy gola dallim për të avancuar, por Holanda në fund fitoi me shifrat 32:31.

Golin e fitores holandezët e kanë shënuar në sekondat e fundit. Kay Smits udhëhoqi Holandën me 8 gola. Alvarez Iturriza ishte më efikasi te Portugalia me shtatë gola.