Sport

Rikthimi i jashtëzakonshëm i Vushtrrisë për titullin e parë pas 12 vjetësh

 

Shqipe Tahiri ishte kapitene në vitin 2009, kur Kosova e Vushtrrisë e fitoi titullin e fundit. Pivotja ishte kapitene edhe të shtunën mbrëma, kur skuadra nga qyteti i vjetër, tani me emrin Vushtrria, fitoi titullin e kampionit të Kosovës në hendboll. Vushtrria gjatë gjithë edicionit ishte nën hijen e Istogut, por në momentin vendimtar, në minutat e fundit të ndeshjes përcaktuese, pushtoi skenën dhe siguroi titullin. Kontributi i Shqipe Tahirit vlerësohet i madh

 “Kosova” quhej skuadra e hendbollit nga Vushtrria, e cila kishte fituar titullin e kampionit në vitin 2009 në konkurrencën e femrave. Ndërkohë, klubi ndryshoi emrin në “Vushtrria”, por titulli i kampionit nuk erdhi për më shumë se një dekadë.

Pritjes së gjatë të vushtrriaseve i erdhi fundi të shtunën mbrëma. Ndonëse autsajdere, Vushtrria fitoi në udhëtim ndaj Istogut me rezultatin 22:21. Ndeshja ishte dramatike dhe e fortë, ndërsa Vushtrria erdhi te fitorja e rrjedhimisht te titulli i kampionit falë një rikthimi jo shumë të zakonshëm.