Sport

Bledar Devolli kthehet në Kosovë për ta vazhduar punën aty ku e la – në Superligë

Foto: FC Drenica

Bledar Devollit i duhet të flasë gjatë nëse fillon të numërojë klubet një nga një ku ka luajtur si futbollist për gati dy dekada. E hiç më pak kohë nuk do t’i nevojitej për të numëruar klubet që i ka udhëhequr për gjashtë vjet, sa edhe e ushtron zejen e trajnerit. Edhe më shumë kohë do t’i merrte po të tregonte për periudhat që ka kaluar në secilën prej klubeve si lojtar e po ashtu edhe si trajner. Si lojtar ka djersitur fanellën e 12 klubeve, kurse përvoja e re te ekipi i Drenicës është e teta si trajner. Në të gjitha thotë se ka kujtime të mira. Si lojtar Devolli ka luajtur te Luftëtari, Bylisi, Tirana, Vllaznia, Tomori, Lushnja, Elbasani, Skënderbeu, Teuta, Partizani, Flamurtari dhe Shkumbini, kurse trajner ka qenë në krye të Luftëtarit, Kamzës, Bylisit, Tomorit, Kastriotit dhe së fundi i Tiranës U19.

 

Bledar Devollit i duhet të flasë gjatë nëse fillon të numërojë klubet një nga një ku ka luajtur si futbollist për gati dy dekada. E hiç më pak kohë nuk do t’i nevojitej për të numëruar klubet që i ka udhëhequr për gjashtë vjet, sa edhe e ushtron zejen e trajnerit. Edhe më shumë kohë do t’i merrte po të tregonte për periudhat që ka kaluar në secilën prej klubeve si lojtar e po ashtu edhe si trajner. Si lojtar ka djersitur fanellën e 12 klubeve, kurse përvoja e re te ekipi i Drenicës është e teta si trajner. Në të gjitha thotë se ka kujtime të mira. Si lojtar Devolli ka luajtur te Luftëtari, Bylisi, Tirana, Vllaznia, Tomori, Lushnja, Elbasani, Skënderbeu, Teuta, Partizani, Flamurtari dhe Shkumbini, kurse trajner ka qenë në krye të Luftëtarit, Kamzës, Bylisit, Tomorit, Kastriotit dhe së fundi i Tiranës U19.

“Kudo që kam luajtur ishin përvoja të mira”, e përmbledh Devolli gjithë përvojën e tij si lojtar i 12 klubeve të Shqipërisë. Ai në karrierën e tij 17-vjeçare si lojtar nuk ka lëvizur asnjëherë nga Shqipëria, gjë për të cilën është penduar. Mirëpo, një gabim të tillë nuk do ta bëjë edhe si trajner nëse i jepet mundësia. “Pengu si futbollist më ka mbetur që nuk kam luajtur ndonjë kampionat të huaj. Kisha oferta, por kam gabuar shumë që nuk kam lëvizur. Por këto gabime nuk do t’i bëj si trajner pasi synoj që të punoj jashtë Shqipërisë e Kosovës. Me përkushtim të madh, besoj se do t’i arrij edhe këto”, ka theksuar trajneri 42-vjeçar. Lëvizjen e tij të parë jashtë Shqipërisë, Devolli e bëri dy vjet më parë kur u emërua trajner i KEK-ut të Obiliqit, që garon në Ligën e Parë të Kosovës. Edhe atëbotë KEK-u garonte në Ligën e Parë, por me Devollin në krye e fitoi titullin e kampionit për t’u kthyer në elitë. Megjithatë, Devolli nuk e drejtoi KEK-un edhe në Superligë. Por thotë se përvoja te skuadra nga Obiliqi ka qenë e bukur. “Ishte një përvojë e mirë dhe e bukur, ku u kurorëzuam me titullin e kampionit dhe siguruam kthimin në Superligë. Por, për shkak të ndryshimeve në kryesi unë u largova”, thotë ai. Mundësinë që nuk e pati për ta drejtuar një skuadër në Superligë e realizoi këtë vit, saktësisht një javë më parë kur u emërua trajner i Drenicës. Ai tashmë e ka udhëhequr Drenicën në tri ndeshje duke regjistruar dy fitore e një barazim. Një start të mirë, të cilin nuk e kishte menduar as vetë. Por ai insiston se futbollistët janë më meritorët për këto rezultate pasi e kanë kuptuar menjëherë filozofinë e tij. “Sinqerisht erdha në një terren dhe ekip të panjohur. Informatat për klubin dhe qytetin e Skenderajt i kam marrë nga miqtë në Prishtinë, që kishin fjalë të mira. Për ta bërë gati ekipin për ndeshjen kundër Trepçës ’89 kisha vetëm dy ditë kohë. E kaluam me sukses, kurse në ndeshjen e dytë gjërat ishin më të thjeshta, sepse kisha tri ditë për të punuar. E rëndësishme është që kam gjetur një ekip të mirë dhe futbollistë që më kuptojnë”, është shprehur Devolli.