Sport

Në moshën 35-vjeçare, Behrami provon emocionet e një derbi tjetër të madh

Në moshën 35-vjeçare, Behrami provon emocionet e një derbi tjetër të madh

Mesfushori luftarak, Valon Behrami, është futbollisti që ia pati siguruar skuadrës së Lazios fitoren historike ndaj Romës në derbin e kryeqytetit të Italisë para 12 vjetësh. Dhe tani te skuadra e Genoas po shpresojnë që Behrami t’i ndihmojë për ta fituar derbin e qytetit ndaj Sampdorias, që luhet të dielën mbrëma (20:45) në kuadër të xhiros së gjashtë të Serie A.

Për Behramin, që ka një karrierë të pasur në futbollin evropian, do të jetë hera e parë që do të luajë në derbin e qytetit të Genoas, të cilin shpreson ta fitojë sikurse atë të Romës para shumë vjetëve. Ky derbi në Itali njihet si “Derby della Lanterna” dhe luhet në “Stadio Luigi Ferraris”, që e ndajnë dy ekipet. Është derbi më i vjetër i futbollit italian, që për herë të parë është luajtur në vitin 1902.