Sport

Ndeshje vendimtare në Gjilan

Foto: Driton Paqarada
 

Dueli që hap xhiron e parafundit të Superligës së Kosovës në futboll ndërmjet Dritës dhe Drenicës do të jetë i rëndësisë së madhe për të dyja skuadrat. Kjo ndeshje i takon xhiros së 32-të dhe zhvillohet të martën (sot) në stadiumin e qytetit të Gjilanit prej orës 17:00. Përderisa Drita po lufton për titullin e kampionit, Drenica është në garë për të siguruar mbetjen në elitë edhe për edicionin e ardhshëm. Me fitore eventuale, Drita do të bëjë një hap të rëndësishëm drejt titullit të kampionit, sukses që për herë të fundit e ka shijuar në edicionin 2018/19. Mirëpo, triumfi i Dritës në të njëjtën kohë do t’i prishte shumë punë Drenicës, ekip që do të udhëtojë në Gjilan me synimin për të arkëtuar një pikë të vetme. Drita prin në tabelë me 65 pikë, një më shumë se Gjilani që zë vendin e dytë dhe dy më pak se Ballkani që është i treti.

Gjilani dhe Ballkani do të përballen në duelin direkt që zhvillohet të mërkurën. Ndërkohë, Drenica është në pozitën e tetë në tabelë me 41 pikë, tri më pak se Trepça ’89 që tash për tash zë vendin e nëntë që dërgon në Ligën e Parë edicionin tjetër. Në rast se Drenica dhe Trepça ’89, mbesin me pikë të barabarta, atëherë “kuqezinjtë” nga Skenderaj do të largohen nga elita për shkak të dueleve direkte që janë në anën e ekipit nga Mitrovica. Drenica ndeshjen e fundit e luan në shtëpi me Dukagjinin, derisa Trepça ’89 i shkon Feronikelit dhe e pret Prishtinën. Duke pasur parasysh gjithë këtë situatë, trajneri i Drenicës, Fadil Rama, ka thënë të hënën për gazetën se ekipit të tij i duhet medoemos një pikë ndaj Dritës.