Sport

Franc Veliu, lojtari që u përball me Messin dhe mban emrin e një legjende

Franc Veliu, lojtari që u përball me Messin dhe mban emrin e një legjende

Nuk ka luajtur për asnjë klub të madh evropian, por ka pasur fatin të përballet me yjet e futbollit botëror, si Lionel Messi, Ronaldinho, Leite Kaka, David Beckham, Sergio Aguero, Andrea Pirlo e shumë të tjerë. Bëhet fjalë për futbollistin nga Vlora e Shqipërisë, Franc Veliu, i cili që nga vera e vitit të shkuar është futbollist i Gjilanit, ekip që garon në Superligën e Kosovës.

Duelet në fushë me lojtarët që kanë ndryshuar lojën e futbollit ia ka mundësuar fanella e Kombëtares së Shqipërisë. Më 20 qershor të vitit 2011, Shqipëria luajti miqësoren me Argjentinën, të cilën e humbi me shifrat 4:0. Titullar në këtë përballje ishte edhe Veliu, që ndoshta e kishte edhe punën më të vështirë në karrierë. Ai do të duhej të ndalte yllin e Argjentinës, Messi, i cili megjithatë realizoi një gol të bukur, pati paraqitje fantastike, duke dhuruar edhe dy asistime ndaj Shqipërisë. Veliu thotë se për të ishte kënaqësi të kishte duele me futbollistin më të mirë në botë. Yllin argjentinas e përshkruan si mbresëlënës dhe të jashtëzakonshëm.