Sport

Stadiumet boshe po penalizojnë rezervistët dhe trajnerët që po ndëshkohen nga arbitrat

Stadiumet boshe po penalizojnë rezervistët dhe trajnerët që po ndëshkohen nga arbitrat

Tommaso Berni, portieri i tretë tek Interi që nuk ka asnjë paraqitje në gjashtë edicione, u përjashtua nga banka e rezervistëve për shkak të mospajtimeve gjatë ndeshjes me Parman, të dielën në kuadër të Serie A. Vetëm dy xhiro të plota që nga rifillimi i ligës italiane, edhe katër trajnerë janë dënuar për protesta: Gian Piero Gasperini (Atalanta), Antonio Conte (Inter), Simone Inzaghi (Lazio) dhe Giuseppe Iachini (Fiorentina). Të tjerët që janë ndëshkuar me karton të kuq janë ndihmëstrajneri i Juventusit dhe drejtorët sportivë të Cagliarit, respektivisht Brescias. Në stadiumet që janë pa zhurmë tifozësh, arbitrat në Serie A kanë shënjestruar një grup të gjerë të anëtarëve të bankave të rezervistëve me veprim disiplinor.

“Më vjen keq. Nuk më kishte ndodhur tashmë dy vjet”, tha Inzaghi pas pushtimit të fushës gjatë fitores së Lazios 2:1 ndaj Fiorentina të shtunën. “Unë u përpoqa të ndihmoja arbitrin, sepse kishte pak kaos, por nuk isha i parespektueshëm. Unë vetëm hyra në fushë”.