Klopp pranoi lojën politike të serbëve dhe humbi

Klopp pranoi lojën politike të serbëve dhe humbi

08 November 2018 10:41

Humbja e papritur nga Cërvena Zvezda, ka bërë që Liverpooli të rrezikojë kalimin nga faza e grupeve, dhe për këtë tifozët dhe mediumet angleze po e fajësojnë trajnerin gjerman Juergen Klopp.

Ai pranoi "kushtet" serbe dhe vendosi që Xherdan Shaqiri të mos udhëtonte me ekipin në Beograd, për t'i evituar tensionet, që serbët i kishin paralajmëruar nëse paraqitet kosovari, transmeton Koha Ditore.

Shaqiri është lojtari më në formë i Liverpoolit dhe ishte ndër më të merituarit për fitoren 4:0 në "Anfieled Road" ndaj Zvezdës.

Në ndeshjen e kthimit, të martën në Beograd, mungesa e tij u vërejt dhe Liverpooli, që është nënkampion në fuqi i Ligës së Kampionëve, humbi 2:0.

Kjo ka bërë që Liverpooli të bjerë në pozitën e dytë në Grupin C me gjashtë pikë, sa i ka edhe Napoli si lider. Paris Saint-Germaini është i tretë me pesë pikë, kurse Zvezda ka tubuar katër pikë dhe renditet e katërta. Dy ndeshjet e fundit të fazës së grupeve, Liverpooli i luan me PSG-në në Paris dhe Napolin në shtëpi.

Vetëm dy ekipet e para avancojnë në fazën e nokautit.

E përditshmja "Daily Mail" ka shkruar të mërkurën se vendimi nuk ishte i Shaqirit për të qëndruar në shtëpi, përkundrazi ai dëshironte të luante. Sipas gazetës, ishte trajneri Klopp që me vendimin e tij nuk e ndihmoi aspak futbollin, duke e fuqizuar politikën që nuk duhet të përzihet në asnjë mënyrë në sport.(Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme