Ariu në Itali mposht pengesën 4 metrash të lartë, zhduket në pyll

Ariu në Itali mposht pengesën 4 metrash të lartë, zhduket në pyll

22 July 2019 13:22

Rojat e pyjeve në Itali po kërkojnë një ari që arriti të kapërcejë pengesat e pamundura, kështu që e quajtën M49.

Ariu arriti të ngjitej nëpër tela nën elektronikë dhe pengesat katër metra të larta në një park të egër në pjesën veriore të Italisë dhe më pas u zhduk në pyll, transmeton KosovaPress.

M49 peshon 149 kg dhe u arratis serish pak orë pasi u kap të dielën në luginën Val Renden.

E gjithë historia provokoi tallje, por edhe një dënim të shoqatave të shumta, qytetarëve dhe anëtarëve të qeverisë.

Urdhri që ariu të kapet është lëshuar nga presidenti i provincës Trentino, Mauricio Fugati, pasi autoritetet lokale vlerësuan se kafsha përbën një rrezik për publikun, pasi u pa shumë afër vendbanimeve.

Ministri për Mbrojtjen e Mjedisit, Sergio Costa, kritikoi mungesën e profesionalizimit gjatë kapjes së ariut dhe tha se vendimi për vrasjen e kafshës është absurde.

Pasi popullsia e arinjve të murrmë në Alpe ka rënë në vetëm katër, në Trentino, me paratë e Bashkimit Evropian në vitin 2000, u ndërtua një park për kafshë të egra ku u zhvendosën 10 arinj nga Sllovenia.

Sot ata kanë një popullsi prej 50 të rritur.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme