Britanikja 9-vjeçare dhuron 3.38 euro për “Notre-Dame”

Britanikja 9-vjeçare dhuron 3.38 euro për “Notre-Dame”

27 April 2019 11:04

Jo vetëm të pasurit dhe të fuqishmit po dhurojnë para për rindërtimin e Katedrales “Notre-Dame” në Paris, pasi zjarri e shkatërroi këtë muaj.

Një pjesë shumë e vogël e gati 850 milionë eurove të dhuruara deri tani, vjen nga një burim shumë modest.

Një vajzë e vogël nga Britania dërgoi 3.38 euro në “Fondation du Patrimoine”, një nga katër organizatat e ngarkuara nga qeveria franceze për mbledhjen e donacioneve për rindërtimin e katedrales.

“Të dashur qytetarë të Francës dhe Parisit, emri im është Caitlyn, dhe jam 9 vjeç, jetoj në Angli”, i shkroi Caitlyn Handley në një letër fondacionit. “Dëgjova për zjarrin e Notre Dame në radio dhe doja të ndihmoja, e di që nuk është shumë, por çdo gjë ndihmon”.

Simon Handley, babai i Caitlynit, tha për CNN se vajza e tij ishte shumë e mërzitur pasi zbuloi se sa e vjetër ishte katedralja.

“Ajo u ndje keq ndaj mendoi se duhet të bënte diçka. Nuk mund të dhuronte qindra apo mijëra euro, por dha aq sa kishte mundësi”, tha Simon./oranews

Komentet

Shto koment

Të ngjashme