Imitimi i papagallit alarmon zjarrfikësit

Imitimi i papagallit alarmon zjarrfikësit

18 November 2018 10:57

Një njësi e zjarrfikësve në Britani të Madhe kishte shkuar me shpejtësi drejt një vendi ku ishte ndezur alarmi i zjarrit për të kuptuar se në fakt zëri ishte imitim nga një papagall.

Njësiti i Zjarrfikësve dhe Shpëtimit në Northamptonshire ka thënë se një sistem monitorues i alarmeve kishte njoftuar se është ndezur alarmi për zjarr.

Zjarrfikësit kur kishin shkuar në vend të ngjarjes kishin kuptuar se sistemi kishte dëgjuar zërin imitues të një papagalli.

“Sigurisht e bëri të gjithë ekipin të qeshte edhe pse ishte alarm fals sepse nuk kishte zjarr në të vërtetë. Ishim të lumtur që pronari dhe dy papagajtë e tij Jazz dhe Kiki ishin shëndosh e mirë”, kanë thënë zjarrfikësit.

Pronari i shtëpisë, Steve Dockerty, 63-vjeçar ka thënë se papagalli i tij Jazz ishte ai që bën zhurmën e alarmit.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme