LAJMET E MBRËMJES

Sulmohet një gazetar në Zveçan, digjet vetura e TËVË1 e dëmtohen disa vetura në veri

 

Disa sulme ndaj mediave dhe gazetarëve janë shënuar gjatë së hënës në protestat e banorëve të katër komunave veriore, që protestuan kundër kryetarëve të sapozgjedhur shqiptarë. Protestuesit e kanë sulmuar një gazetar në Zveçan duke i shqyer bluzën, ndërsa vetura e një redaksie është djegur tërësisht në Komunën e Zubin-Potokut.

Gazetari Enis Rrustemi e kameramani Altin Zejnaj nga Periskopi janë sulmuar të hënën në Zveçan.

Ndonëse shenjat ishin të dukshme, në bluzën e shqyer të Rrustemit, rasti nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është raportuar si tentim-sulm, meqë ekipi nuk pësoi lëndime.