LAJMET E MBRËMJES

SHBA-ja pret ujdi gjatë “ditëve në vijim” për targat, Kosova përjashton zgjatjen e afatit

 

Kryeministri Albin Kurti ka përjashtuar mundësinë e zgjatjes së afatit të 31 tetorit për konvertimin e targave ilegale, në ditën kur në Shtetet e Bashkuara është shprehur pritja për një zgjidhje brenda ditëve në vijim lidhur me çështjen. Qëndrimi i Qeverisë rreth afatit ka marrë mbështetjen e opozitës, ani se është kërkuar që çdo veprim të jetë në koordinim me Washingtonin zyrtar

Pritje që Kosova dhe Serbia t’ia gjejnë një zgjidhje çështjes së targave të veturave gjatë ditëve në vijim kanë shprehur të martën nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price, ka bërë të ditur se sekretari Antony Blinken u ka kërkuar kryeministrit Albin Kurti e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, angazhim për garantimin e paqes dhe stabilitetit në rajon.