Kulturë

Kinematografia e Kosovës bën histori me “Pa Vend” në Cannes

Në shesh xhirimi për filmin “Pa Vend”

Data e 15 qershorit në historinë e kinematografisë së Kosovës ka zënë një vend të veçantë prej së martës mbrëma. Një ekip krejt lokal ka goditur fort. Ka bërë të ditur se e ka çuar Kosovën në një prej festivaleve më prestigjiozë në botë sa i përket filmit: atë të Cannes. Filmi i shkurtër “Në Vend”, nën regji të Samir Karahodës, është bërë pjesë e konkurrencës zyrtare për “Palmën e Artë” në kategorinë e filmave të shkurtër.

 

Për kinematografinë e Kosovës 15 qershori do të jetë historik. Është filmi i shkurtër “Pa Vend” i Samir Karahodës, i pari produksion vendor që garon për “Palmën e Artë”. Ishte pikërisht ky regjisor që më 2019 e çoi vendin në “Berlinale”. Tash në festivalin prestigjioz shpalos një tregim për ëndrrat dhe për ata që s’heqin dorë prej tyre, ani pse i ka harruar shteti. Edicioni i 74-t i Festivalit të Filmit në Cannes mbahet prej 6 deri më 17 korrik

Data e 15 qershorit në historinë e kinematografisë së Kosovës ka zënë një vend të veçantë prej së martës mbrëma. Një ekip krejt lokal ka goditur fort. Ka bërë të ditur se e ka çuar Kosovën në një prej festivaleve më prestigjiozë në botë sa i përket filmit: atë të Cannes. Filmi i shkurtër “Në Vend”, nën regji të Samir Karahodës, është bërë pjesë e konkurrencës zyrtare për “Palmën e Artë” në kategorinë e filmave të shkurtër.

Ekipi me producent Eroll Bilibanin ka bërë kthesën e madhe. Për herë të parë një prodhim kinematografik vendor ka hapur dyert e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Cannes tek është futur në konkurrencë zyrtare. Janë dashur 75 vjet, qysh prej themelimit të Festivalit, që një ekip kinematografësh vendorë të dorëzojë produktin e vet në Cannes dhe të marrë dritën e gjelbër se është në garë për çmimin prestigjioz.