Animatori i botës së pafundme të imagjinatës

Animatori i botës së pafundme të imagjinatës

Alberina Haxhijaj 21 July 2019 09:50

Matt Taylor, i lindur në Ohio në vitin 1983, ishte rritur në Amerikën e kohës e cila për fëmijët e kësaj gjenerate njihet si epoka e filmave të animuar. Që atëherë ka qenë i dhënë pas vizatimeve dhe animacionit.

Sot vepron në Los Angeles, është në mesin e yjeve të botës së pafundme të animacionit, ka punuar në serialet me të njohura të filmit të animuar si “Rick and Morty Exquisite Corpse” e “King Star King” që ka fituar çmimin “Emmy”, shkruan sot “Koha Ditore”.

Aktualisht bashkëpunon me rrjetin e njohur “Cartoon Network”. Lista e veprave të Taylorit – mysafir special i “Anibarit” të sivjetmë bashkë me Bryan Newtonin – është e gjatë. Ashtu sikurse edhe rrëfimi i tij.

Kur si fëmijë Taylor kishte parë për herë të parë “Lion King”, ishte mahnitur nga realizimi. Pasi që kishte shikuar filmin kishte marrë një letër të bardhë dhe në të kishte vizatuar “Timon” dhe kishte shkruar se sa shumë i kishte pëlqyer filmi. Të njëjtën ia kishte dërguar kompanisë “Disney”.

Për të, në atë moshë “Disney” ishte një ëndërr. Edhe pse nuk e kishte pritur që ata do t’i përgjigjeshin, Taylor kishte pranuar po ashtu një letër nga “Disney” në të cilën ishte shkruar: “Jemi të lumtur që je i interesuar për animacionin. Këtu keni disa rregulla të animacionit”.

Ishte një mesazh ky më shumë teknik që u dërgohet njerëzve të shumtë që në atë kohë dëshironin të kishin një kontakt me këtë kompani. “Disney” ishte një ëndërr sikurse edhe pranimi i një letre prej këtij gjiganti. Mirëpo, me kohë Taylor do ta kuptonte se animacioni është shumë më shumë sesa “Disney”.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme