Policia sulmon “Bandën e Londrës”, arrestohen 12 shqiptarë

Policia sulmon “Bandën e Londrës”, arrestohen 12 shqiptarë

15 July 2019 21:41

“My London” ka publikuar ditën e sotme një artikull, rreth bandës kriminale, ku 12 pjesëtarët e saj ishin shqiptarë të cilët trafikonin kokainë në Londër.

Janë vënë nën pranga 12 anëtarë të “bandës së krimit të organizuar në shkallë të gjerë”, përgjegjëse për furnizimin e qytetit të Londrës me kokainë.

Policia e qytetit të Londrës thotë, se “kanë ndërprerë” aktivitetet e bandës, të cilët kishin një sistem të shpërndarjes së “korrierëve” dhe “kontrolluesve”, të cilët dërgonin drogën tek punëtorët, në Londër.

Policia ka qenë nënë hetim të kësaj bande për tetë muaj, dhe arriti të vërë nën pranga tetë prej korrierëve, dy kontrollorë si dhe dy persona të tjerë të implikuar.

25-vjeçari Erdi Nezaj, u arrestua nga policia dhe u integrua nga shërbimet e emigracionit.

Në total, policia konfiskoi 1.2 kg drogë, të një vlere prej rreth 144.000 funte, si dhe 20.000 funte, para kesh. Gjithashtu janë konfiskuar dy telefona që i përkisnin dy kontrollorëve.

“Shumë individë që shpërndajnë drogë në kryeqytet janë njerëz të rinj që po shfrytëzohen. Shumë njerëz nuk e kuptojnë, por paratë nga shitja e drogës mund të përdoren për të financuar vepra të tjera të rënda kriminale”, ka thënë Lee Johnson, detektivi i cili drejtori operacionin.

“Ky operacion ka qenë jashtëzakonisht i suksesshëm, arrestimi dhe dënimi i këtyre individëve tregon një mesazh të fortë, si për njerëzit që vijnë në qytet për të shitur drogë, ashtu edhe për ata që e blejnë dhe konsumojnë”, ka shtuar ai./tch

Komentet

Shto koment

Të ngjashme