Kosovë

Kurti i quan joparimore koalicionet e PDK-së me tri parti në Prizren

 

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj të mërkurën ka siguruar mbështetjen nga degët e NISMA-s, AAK-së dhe AKR-së për rundin e dytë të zgjedhjeve për kryetar të komunës. Një koalicion i tillë nga kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, është cilësuar si joparimor.

Dega e PDK-së gjatë ditës ka njoftuar se janë nënshkruar marrëveshjet e koalicionit ndërmjet kandidatit Totaj, dhe kryetarit të degës së NISMA-s, Zafir Berisha, kryetarit të degës së AAK-së, Lulzim Kabashi si dhe atij të AKR-së, Afrim Tejeci për garën përballë Mytaher Haskukës së Vetëvendosjes.