Premier League

City s’gabon ndaj Lutonit, merr pozitën e parë

Manchester City

Foto: Associated Press

Manchester City ka marrë pozitën e parë përkohësisht në Premier League.

Të shtunën, City mposhti Lutonin 5:1 në “Etihad”.

Autogoli i Hashiokas në minuta e dytë, golat e Mateo Kovaçiq (64’), Erling Haaland (76’), Jeremy Doku (87’) dhe Josko Gvardiol (90+3’) i siguruan Cityt tre pikët.

Për Lutonin shënoi Ross Barkley në minutën e 81.

Me fitore, City zë vendin e parë me 73 pikë, dy më shumë se Arsenali e Liverpooli që kanë një ndeshje më pak.

Lutoni është i 18-ti me 25 pikë, vend ky që të dërgon në Championship.

City në mesjavë do ta luajë ndeshjen e kthimit ndaj Real Madridit në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë përfundoi baras 3:3.