Euro 2020

Statistika të veçanta për Chiellinin dhe Donnarumman

 

Në kampionate evropiane, dy futbollistë të Italisë kanë regjistruar statistika të veçanta.

Me 36 vjet e 331 ditë, Giorgio Chiellini u bë futbollisti më i vjetër titullar si kapiten në Evropian, duke e kaluar Gianluigi Buffonin, i cili humbi me Italinë në finale kundër Spanjës në vitin 2012, me 34 vjet e 154 ditë.