Euro 2020

Ylli kosovar i bashkohet një grupi elitë

Foto: AP
 

Ylli i Zvicrës, Xherdan Shaqiri i është bashkuar një grupi elitë të lojtarëve. Shaqiri të dielën shënoi dy gola në fitoren 3:1 të Zvicrës ndaj Turqisë. Fitorja pritet t’i mjaftojë Zvicrës për kualifikim në fazën nokaut të Euro 2020.

Shaqiri është bërë vetëm lojtari i katërt që ka realizuar gol në katër ngjarjet e fundit të mëdha. Ai ka shënuar në Botërorin 2014, Evropianin 2016, Botërorin 2018 dhe Evropianin 2020.