Euro 2020

Loew në paqe derisa lamtumira me Gjermaninë po afrohet

Foto: AP
 

Ndërsa po përgatitet për turneun e tij të fundit pas 15 vjetësh si përzgjedhës i Përfaqësueses së Gjermanisë, Joachim Loew këmbëngul se ai sheh shenja që skuadra e tij mund të lërë pas vetes dështimet e fundit. Në një intervistë të mërkurën në bazën stërvitore të Gjermanisë në Loew balancoi besimin në punën e trajnerit që po e bën me kujdes në lidhje me detyrën me të cilën përballet ekipi i tij.

Loew udhëhoqi Gjermaninë drejt triumfit në Kampionatin Botëror “Brazili 2014”, por mbrojtja e titullit pas katër vjetësh në Rusi përfundoi me dështim të madh pasi gjermanët përfunduan të fundit në grup dhe u eliminuan në fazën e grupeve. Më vonë, atë vit, Gjermania përfundoi e fundit edhe në grupin e saj të Ligës së Kombeve. Në nëntor të vitit të shkuar Gjermania u poshtërua 6:0 nga Spanja, përsëri në Ligën e Kombeve dhe në muajin mars të këtij viti humbi me rezultatin 2:1 në shtëpi nga Maqedonia e Veriut në ndeshjen kualifikuese për Botërorin e vitit të ardhshëm. Aktualisht Gjermania ka rënë në vendin e 12-të në ranglistën e FIFA-s, kurse në Kampionatin Evropian, që nis të premten, do të ketë punë me Portugalinë dhe Francën në grup. Portugalia është kampione në fuqi e Evropës derisa Franca e botës. Ndeshjen e parë në “Euro 2020” Gjermania e luan kundër Francës (15 qershor) në Munich, kurse më 19 qershor do të përballet edhe me Portugalinë. Ndeshjen e fundit në grup Gjermania e luan më 23 qershor kundër Hungarisë.