Botë

Të paktën 50 të vdekur nga përmbytjet në Afganistan

Përmbytjet në Afganistan

Përmbytjet në Afganistan

Foto: Associated Press

Të paktën 50 persona kanë vdekur nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur në Afganistanin qendror, thanë zyrtarët.

Autoritetet në provincën Ghor thonë se një numër i të tjerëve janë të zhdukur, pasi njerëzit vrapuan drejt sigurisë në zona më të larta vetëm pak minuta para se të goditeshin nga ujërat, raporton BBC.

Ata thonë se përmbytjet kanë vrarë gjithashtu mijëra bagëti, kanë shkatërruar rreth 2,000 shtëpi dhe kanë dëmtuar shumë të tjera.

Periudha e re e shiut të dendur pason përmbytjet e përhapura në zonat veriore dhe qendrore këtë javë.

Më shumë se 300 njerëz vdiqën javën e kaluar, sipas zyrtarëve të OKB-së dhe talibanëve, pasi shirat jashtëzakonisht të dendur shkatërruan shumë fshatra në veri.

Kjo ka lënë pjesën më të madhe të tokës bujqësore të mbuluar me baltë të trashë në një vend ku 80% e më shumë se 40 milionë njerëzve varen nga bujqësia.

Agjencitë e OKB-së kanë paralajmëruar se numri i njerëzve që kanë vdekur në përmbytjet e fundit mund të rritet pasi përpjekjet e shpëtimit janë vështirësuar.

Shiu i dendur ka ardhur pasi vendi përjetoi një periudhë të zgjatur thatësire në fillim të vitit. Analistët e klimës thonë se Afganistani - tashmë i shkatërruar nga lufta dhe i tjetërsuar nga bota që kur talibanët morën pushtetin në vitin 2022, është një nga vendet më pak të përgatitura për të trajtuar ndikimet e ndryshimeve klimatike.

Departamenti meteorologjik i Afganistanit ka paralajmëruar për më shumë shira dhe përmbytje të mundshme në të gjitha provincat e vendit.