Botë

Tajvani vazhdon të goditet nga tërmete të tjera

Tërmeti në Tajvan

Rritet numri i të lënduarve

Foto: Associated Press

Numri i personave të lënduar nga tërmeti 7.4 ballë në Tajvanin lindor kaloi mbi 1,000 të enjten, megjithëse numri i të vdekurve mbetet i qëndrueshëm në nëntë. Më shumë se 40 goditje të tjera me magnitudë 4 e më lartë kanë ndodhur pas tërmetit të fuqishëm.

Tërmeti, më i forti në 25 vjet, goditi mëngjesin e të mërkurës, pikërisht kur njerëzit po përgatiteshin të shkonin në punë dhe shkollë, me qendër në qarkun lindor të Hualien, kryesisht rural dhe me popullsi të rrallë, raporton Reuters.

Ndërtesat u tronditën gjithashtu fuqishëm në kryeqytetin Taipei, por dëmet dhe përçarjet ishin minimale.

Departamenti i zjarrfikësve të Tajvanit ka thënë se numri i të plagosurve ka arritur në 1,058, por shumica e pothuajse 50 punonjësve të hotelit në rrugën e tyre për në një vendpushim në Parkun Kombëtar Taroko, një destinacion popullor turistik, janë gjetur. Ministri i Brendshëm Lin Yu-chang shkroi në faqen e tij në Facebook se shpëtimtarët prisnin të arrinin tek ata të enjten në mbrëmje.

Puna vazhdon për hapjen e rrugës në Taroko, e cila njihet si autostrada ndër-ishullore dhe përshkon grykën që lidh Hualien me bregun perëndimor të Tajvanit.

646 persona të tjerë janë ende të bllokuar, kryesisht në hotele në park për shkak të ndërprerjes së rrugës, ka bërë të ditur departamenti i zjarrfikësve.

Linja hekurudhore për në Hualien u rihap përpara afatit të enjten, megjithëse një stacion rural në veri të qytetit Hualien mbetet i mbyllur për shkak të dëmtimit, ka njoftuar administrata hekurudhore.