Botë

Kadyrov kërcënon Poloninë: Po sikur të vazhdojmë denazifikimin në vendin tjetër?

 

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov, trupat e të cilit po luftojnë në anën ruse në luftën kundër Ukrainës, ka thënë se lufta do të përfundojë deri në fund të vitit, me një fitore për forcat ruse. Kadyrov, një aleat i presidentit rus Vladimir Putin, ka kritikuar më parë komandantët rusë dhe disa aspekte të fushatës ushtarake të Kremlinit në Ukrainë, por nuk ka folur drejtpërdrejt kundër Putinit.

Megjithatë, pavarësisht se ka dhënë vlerësime pesimiste për fuqinë ushtarake të Rusisë për muaj të tërë, Kadyrov ka thënë se Rusia do ta fitojë luftën, e cila do të përfundojë “deri në fund të vitit”. Ai është i bindur se pas përfundimit të luftës, vendet evropiane do t’i “kuptojnë gabimet e veprimeve të tyre”, raporton Newsweek .