Botë

Pse tërmeti në Turqi-Siri ishte kaq vdekjeprurës?

 

Urbanizimi i shpejtë dhe i parregulluar është një nga faktorët që i bën qytetet “kritikisht të prekshme” ndaj rreziqeve natyrore

(Al Jazeera) - Tërmetet e fuqishme kanë bërë që ndërtesat shumëkatëshe të shemben përtokë në pjesë të Turqisë dhe Sirisë, duke lënë të vdekur më shumë se 2600 njerëz, ndërsa vazhdojnë operacionet e shpëtimit.

Dy linja të mëdha thyerjeje përgjatë Pllakës së Anadollit kanë gjeneruar një numër tërmetesh të mëdha. Lëkundja fillestare me magnitudë 7.8 ballë të hënën në mëngjes, e cila u pasua nga një tërmet me magnitudë 7.6 disa orë më vonë, kishte të njëjtën magnitudë me atë që la të vdekur rreth 30.000 njerëz në vitin 1939 në Turqinë verilindore. Një tërmet me magnitudë 7.4 goditi qytetin perëndimor të Izmit në vitin 1999, kur më shumë se 17.000 njerëz vdiqën.