Botë

Instituti amerikan: Rusët po i ekzagjerojnë sukseset në Donetsk

Siria e gatshme të njohë pavarësinë e Donetskut dhe Luhanskut
 

Forcat ruse po i ekzagjerojnë arritjet e tyre pranë Bakhmutit, në rajonin e Donetskut dhe përparimet pranë qytetit nuk tregojnë ende rrethim të afërt. Kjo u bë e ditur të martën nga analistët e Institutit Amerikan për Studimin e Luftës, që thanë se rusët po japin informata të pavërteta.

Të hënën, udhëheqësi i vetëshpallur i rajonit të Donetskut, Denys Pushylin, deklaroi se trupat ruse ishin afër rrethimit të Bakhmutit.