Botë

Inteligjenca amerikane: Koreja e Veriut po e ndihmon fshehurazi Rusinë

 

Inteligjenca e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i tha CNN-it se Koreja e Veriut po e ndihmon Rusinë në luftën kundër Ukrainës, duke e furnizuar me predha artilerie.

Siç raportoi CNN të mërkurën, këto të dhëna u bën të ditura dy muaj para SHBA-ja shprehi dyshimet e para se Rusia mund të blejë miliona predha dhe raketa nga Koreja e Veriut.