Botë

Afganët gërmojnë me duar rrënojat në kërkim të të mbijetuarve

 

Tërmeti ishte më vdekjeprurësi në Afganistan në dy dekada dhe zyrtarët thanë se numri mund të rritet. Rreth 1.500 të tjerë u raportuan të plagosur, tha agjencia shtetërore e lajmeve Bakhtar. "Ata nuk kanë asgjë për të ngrënë, ata po pyesin veten se çfarë mund të hanë, dhe gjithashtu po bie shi", tha një reporter i Bakhtarit nga zona e tërmetit. “Shtëpitë e tyre janë shkatërruar. Ju lutemi ndihmoni ata, mos i lini vetëm”

Fshatarët nxituan të varrosnin të vdekurit të enjten dhe gërmuan me duar nëpër rrënojat e shtëpive të tyre në kërkim të të mbijetuarve të tërmetit të fuqishëm në Afganistanin Lindor, që la të vdekur të paktën 1.000 njerëz. Talebanët dhe komuniteti ndërkombëtar, që u largua vjet, u përpoqën të sillnin ndihmë për viktimat e katastrofës.

Nën qiellin e zymtë në provincën Paktika, e cila ishte epiqendra e tërmetit të së mërkurës me magnitudë 6 ballë, burrat hapën një varg varresh në një fshat, teksa u përpoqën t'i shtrinin të vdekurit për të pushuar shpejt në përputhje me traditën myslimane. Në një oborr, trupat shtriheshin të mbështjellë me qese plastike për t'i mbrojtur nga shirat që po pengojnë përpjekjet për të ndihmuar të gjallët.