Botë

Turqia i kërkon Suedisë dhe Finlandës të shtypin PKK-në nëse duan anëtarësim në NATO

 

Turqia nuk ia ka mbyllur derën Suedisë dhe Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO, por dëshiron negociata me vendet nordike dhe një shtypje të atyre që i sheh si aktivitete terroriste veçanërisht në Stokholm, ka thënë një zëdhënës i presidentit Tayyip Erdogan të shtunën.

Ibrahim Kalin, i cili është gjithashtu këshilltari kryesor i presidentit për politikën e jashtme, i ka thënë Reutersit se Turqia do që të jetë e sigurt.