Botë

Gjermania përjashton furnizimin e Ukrainës me armë

Foto: AP
 

Berlini po përjashton tani për tani dërgesat e armëve në Ukrainë, ka bërë të ditur ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, në një intervistë të botuar të shtunën, disa ditë pasi Britania filloi të furnizonte Kievin me armë antitank.

Një grup dypartiak i senatorëve amerikanë i premtoi gjithashtu Ukrainës armë, të cilat mund të përfshijnë raketa, armë të vogla dhe varka, për të ndihmuar vendin të mbrohet nga një pushtim i mundshëm nga Rusia, mes një ngritjeje ushtarake ruse në kufijtë e saj.