Botë

Momenti kur qyteti kinez “gëlltitet” nga stuhia e rërës

Foto: BBC
 

Një stuhi masive e rërës ka “gëlltitur” një qytetar në Kinën perëndimore. Për disa çaste, Dunhuangu u mbulua nga rëra, në lartësi të paktën 100 metra.

Pamjet tregojnë sesi objektet dhe autostradat bllokuan qytetin, derisa komunikacioni rrugor u vështirësua. Dunhuangu gjendet buzë shkretëtirës Gobi, që njihet për klimat e ashpra.