Botë

Vuçiq: Të gatshëm të mbrojmë interesat e Serbisë dhe serbëve, dorëzimi nuk është opsion

 

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka paralajmëruar “një fjalim historik” të presidentit të këtij vendi, Aleksandar Vuçiq, sonte në Këshillin e Sigurimit.

Mbledhja e KS të OKB-së vjen në ditën e njëjtë kur lideri i forcave ushtarake serbe në Bosnjë, Ratko Mladiq, u dënua nga Gjykata e Hagës me dënim të përjetshëm edhe nga Apeli. Bërnabiq ka thënë se fjalimi i Vuçiqit do të jetë i lidhur me këtë ngjarje të sotme.