Botë

SHBA-ja e shqetësuar për dëbimin e familjeve palestineze

 

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jake Sullivan, ka shprehur “shqetësimin e thellë” shkaku i përleshjeve të fundit në Jerusalem, gjatë bisedës me homologun e tij izraelit. Sipas njoftimit nga Shtëpia e Bardhë, Sullivan ka përsëritur gjithashtu shqetësimin për dëbimin potencial të familjeve palestineze nga shtëpitë e tyre në Sheikh Jarrah. “Sullivanb dhe Meir Ben-Shabbat janë shprehur gjithashtu se raketimet dhe lansimet e balonave ndezës nga Gaza drejt Izraelit janë të papranueshme dhe të dënueshme”, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

Qysh para trazimeve të fundit të hënën, Washingtoni zyrtar u kishte kërkuar autoriteteve izraelite që karshi banorëve të sillen “me respekt dhe dhembshuri”.