Konfirmohet vrasja e klerikut kryesor të Shtetit Islamik

Konfirmohet vrasja e klerikut kryesor të Shtetit Islamik

21 June 2017 10:27

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që lufton kundër grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS), ka konfirmuar se kleriku i lartë i vetëshpallur i këtij grupi, Turki Binali, është vrarë aktualisht nga një sulm ajror në Siri.

“Forcat e koalicionit e kanë vrarë të vetëshpallurin myftiun e madh ose klerikun kryesor të IS-it, Turki Binali, gjatë një sulmi ajror më 31 maj, në Majadin në Siri”, ka njoftuar dje koalicioni, transmeton sot rel.

Aktivistët dhe mbështetësit e Shtetit Islamik patën raportuar në atë kohë për vdekjen e Binalit, por deri tash nuk ka pasur konfirmim zyrtar.

Ky klerik nga Bahrejni ishte njëri prej predikuesve më të dukshëm të Shtetit Islamik dhe rregullisht paraqitej në videot propaganduese të këtij grupi ekstremist.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme