Botë

SHBA-ja në alarm nga dezinformatat ruse për vaksinat

Foto: AP
 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë identifikuar tri publikime online të drejtuara nga shërbimet e Inteligjencës në Rusi, për të cilat kanë bërë të ditur se synojnë që t’i minojnë vaksinat ndaj sëmundjes pandemike të prodhuara nga “Pfizeri” dhe “Moderna”

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, ka dhënë alarmin të hënën se administrata e presidentit Joe Biden është duke i monitoruar përpjekjet e ndërlidhura me shërbimet ruse të Inteligjencës për të minuar vaksinat kundër COVID-19 të kompanive “Moderna” dhe “Pfizer”.

“Jemi të vetëdijshëm për një gjë të tillë, jemi duke e monitoruar vazhdimisht dhe duke ndërmarrë hapa për ta adresuar”, ka thënë Psaki, gjatë një konference për media.