Botë

Kryeministri i Etiopisë thotë se është marrë nën kontroll kryeqendra e Tigrayt

Kryeministri i Etiopisë thotë se është marrë nën kontroll kryeqendra e Tigrayt
Foto: Reuters
 

Kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed, ka thënë se forcat qeveritare kanë marrë “nën kontroll të plotë” kryeqendra e rajonit verior Tigray, shkruan BBC.

Ushtria më herët është futur në Mekelle dhe ka intensifikuar ofensivën kundër Frontit të Tigrayt për Çlirimin e Njerëzve (TPLF).