Botë

SHBA-ja jep leje për përdorim emergjent të ilaçit me të cilin u trajtua Trumpi

SHBA-ja jep leje për përdorim emergjent të ilaçit me të cilin u trajtua Trumpi
Foto: AP

Autoritetet amerikane kanë dhënë autorizimin për përdorim emergjent të një ilaçi eksperimental me antitrupa, me të cilin u trajtua presidenti i SHBA-së, Donald Trump, pasi u diagnostikua me COVID-19, shkruan BBC.

Ilaçi, i zhvilluar nga Regeneron, do të lejohet për përdorim te personat që kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe rrezikojnë të sëmuren më rëndë.