Botë

Garë e ngushtë në presidencialet në Poloni

Garë e ngushtë në presidencialet në Poloni
Foto: AP

Polakët të dielen kanë hedhur votën e tyre në zgjedhjet presidenciale, në të cilat kandidatë janë populisti Andrzej Duda dhe kryebashkiaku liberal i Varshavës, Rafal Trzaskowski.

Rezultati i këtyre zgjedhjeve do të ketë ndikim në të ardhmen e shtetit dhe trajektoren politike të saj, teksa sondazhet paralajmërojnë një garë të ngushtë mes dy kandidatëve.