Botë

Protesta në Izrael kundër planit të Netanyahut për aneksim

Protesta në Izrael kundër planit të Netanyahut për aneksim
Foto: Reuters

Mijëra qytetarë izraelitë kanë protestuar të shtunën kundër planit të kryeministrit Benjamin Netanyahu për të shtrirë sovranitetin mbi Bregun Perëndimor, de-fakto aneksimin e tokës të cilën palestinezët e konsiderojnë shtet.

Duke protestuar me maska dhe duke mbajtur distancën sipas rregullave kundër koronavirusit, protestuesit kanë brohoritur “jo aneksim, jo okupim, po paqe e demokraci”.