Shpërndahet Kuvendi i Maqedonisë së Veriut Foto: REL

Shpërndahet Kuvendi i Maqedonisë së Veriut

16 February 2020 21:39

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut është shpërndarë me votat e të gjitha partive politike në pushtet dhe opozitë, duke i hapur rrugën mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, më 12 prill.

Zgjedhjet ishin paralajmëruar që në tetorin e vitit 2019 nga ish-kryeministri, Zoran Zaev pasi Maqedonia e Veriut në samitin e Bashkimit Evropian nuk arriti të marrë datën e bisedimeve të anëtarësimit në BE.

Në fjalimet e fundit, kryetarët e grupeve parlamentare të partive politike shkëmbyen akuza për zhvillimet e fundit politike.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme