Botë

Stuhi dhe reshje shiu, moti i keq përmbyt qytetet bregdetare në Kroaci

Stuhi dhe reshje shiu, moti i keq përmbyt qytetet bregdetare në Kroaci
 

Pjesa më e madhe e qyteteve bregdetare në Kroaci janë goditur nga moti i keq me erëra të forta dhe reshje shiu. Në pjesën jugore të Adriatikut, uji i detit ka përmbytur bodrumet e Dioklecianit në Split, deri në Rijekë, ku ujërat arritën deri në treg.

Ministria e Brendshme e Kroacisë ka njoftuar se po bëhet monitorimi i situatës në terren për shkak se moti me stuhi ka sjellë dëmet e para në pjesën jugore të Kroacisë.