Arbëri

Lajçak diskuton me kryeministrin e ri serb për dialogun Kosovë-Serbi

Miroslav Lajcak - Millosh Vucevic

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka diskutuar me kryeministrin e ri të Serbisë, Millosh Vuçeviq, për dialogun Kosovë-Serbi.

Siç ka njoftuar Lajçaku, ata janë takuar në Athinë.

“E kam përditësuar për gjendjen në dialog dhe kemi folur për marrëdhëniet BE-Serbi”, ka shkruar Lajçaku në Twitter.

Një ditë më parë, Lajçaku u shpreh se momentumi i ri për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian “nuk duhet humbur”.

Lajçak do të jetë i dërguari i BE-së për dialog deri në gusht, kur pritet të emërohet një i dërguar tjetër.
Vuçeviq u bë kryeministër i Serbisë në maj.