Arbëri

Bislimi: S’diskutuam për Asociacionin, pa nënshkrim s’nis zbatimi

 

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka thënë se në takimin e sotëm me të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë – Beograd, Miroslav Lajçak, nuk kanë diskutuar për draftin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, pasi siç ka thënë Bislimi, pozicioni i Kosovës është bërë i qartë që më 26 tetor nga kryeministri Albin Kurti në takim me liderët evropianë.

Kryenegociatori i Kosovës dhe ai i Serbisë, Petar Petkoviq, u takuan veç e veç me Lajçakun gjatë ditës së sotme në Bruksel.